PTT'de KEP Devri Başladı

4 yıl üzerinde çalışıldı

PTT, elektronik iletilerin güvenli olarak iletilmesini sağlamak amacıyla 4 yıldır üzerinde çalıştığı Kayıtlı Ekonomik Posta Hizmetleri Sistemini uygulamaya koydu. İletilerin hukuki yaptırımını sağlayan sistem, resmi, özel, ticari her türlü belge veya yazının kurum kuruluş ve şahıslar arasında güvenli olarak gönderilip alınmasını sağlayacak.

PTT Kayıtlı Ekonomik Posta Hizmetleri Sistemini (KES) başlattı. Sistem artık, elektronik ortamda oluşturulan belgenin kişiler ve kurumlar arasında hukuken geçerli olmasını sağlarken, elektronik belgede "güvenli imza " ve "zaman damgalanması" kullanılması ile belge hukuki güvenliğe sahip olacak.

Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Yıldırım, şu bilgileri verdi:

"Gözükmeyen her şeyde şüphe vardır. Acaba gitti mi gibi endişelerde gelir. Bunun tedbiri de böyle ilk tedbir olarak elektronik imza kanunu çıkardık. Yazışmalar şimdi yapılıyor, bakıyoruz altında bir numara. Bu numara imza yerine geçiyor. Bu numara bir yetkiliyi temsil ediyor. Elektronik ortamdan bunu güvenli bir biçimde götürmek için PTT'ye bunu 'Bizim adımıza takip et.' Sonra muhatabın, 'Efendim bunu duymadık, bana gelmedik.' gibi şikâyeti olmasın diyoruz. Yazının içeriğinden doğan bir mahrumiyet olunca da işin sahibi belli olsun."

Binlerce kilometre, bir adımla başlar

Buradan gerçekleştirilecek her işlem hukuki bir sonuç doğuracağını dile getiren Bakan Yıldırım, " Bir Çin atasözü, 'Binlerce kilometre yolculukları bile tek bir adımla başlar.

O zaman böyleydi, şimdi binlerce kilometrelik yol tek bir yolla başlar.'diyor. Şimdi, binlerce kilometrelik adımlar tek bir adımla başlar."